Follow my blog with Bloglovin 4bdullah Top: ABD'de Huawei Rahatsızlığı

ABD'de Huawei Rahatsızlığı

0 yorum
Teknolojinin gelişmesiyle beraber ülkeler arasındaki istiharat faaliyetleri dijital dünyaya da sıçradı. Günümüzde birçok istihbarat faaliyeti internet üzerinden yapılıyor. Bunlara telefon dinleme, e-posta trafiğini takip etme ve benzeri faaliyetler de dahil oluyor.
ABD hükümetinin kapalı kapılar ardında müttefiki Güney Kore'den iletişim alanında Huawei cihazlarını kullanmamasını istediği iddia edildi. Bunun sebebi Çinli üreticinin istihbarati bilgiler toplaması. 
Amerikan Wall Street Journal'ın haberine göre ABD'li yetkililerin uyarısı, özellikle hükümetlerin birbirleri arasındaki iletişimin gerçekleştirildiği cihazları kapsıyor. ABD ile yakın ilişkileri bulunan Güney Kore'nin bu uyarı sonucunda Huawei marka ağ ürünlerini kullanmayı bıracağı da belirtiliyor.
Haberde, Güney Kore'de 28 bin 500 askeri ve çeşitli üsleri bulunan ABD'nin bu üslerde Huawei ürünleri kullanımına da son vereceği ifade edildi. Beyaz Saray, Güney Kore ve Huawei ise konu hakkında yorum yapmadı. 
Çinli iletişim devi
Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından biri olan Çin merkezli Huawei, baz istasyonlarından routerlara kadar birçok ağ ürününe sahip. Firma ülkemizde GSM operatörlerinin kullandığı USB modemleri de üretiyor. 1987 yılında kurulan firmanın dünya çapında yaklaşık 150 bin çalışanı bulunuyor. Huawei dünyanın 140 ülkesindeki operatör, altyapı sağlayıcı ve iletişim şirketleriyle ticari faaliyetleri bulunuyor. 
İlk değil
Aynı zamanda kendi telefon markasına sahip olan Çinli Huawei, geçtiğimiz günlerde de benzer bir sorunla karşı karşıya kalmıştı. ABD Kongresi'nde hazırlanan bir raporda Huawei ve yine Çinli bir diğer marka olan ZTE'nin iletişimde kullanılan cihazlarıyla teknolojik casusluk yapabileceği uyarısında bulunulmuştu. 
Kaynak: Ajanslar


Yorum Gönder