Follow my blog with Bloglovin 4bdullah Top: Facebook, WhatsApp’i satın aldı

Facebook, WhatsApp’i satın aldı

0 yorum
Facebook yayınladığı resmi açıklama ile popüler mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp‘i 16 milyar dolar karşılığında satın aldığını duyurdu. Teknoloji dünyasında bomba etkisi yaratan haber, Facebook’un Instagram’dan sonraki en büyük satın alma işlemi olarak tarihe geçti. Ayrıca bu satın alma, 2001 yılında Time Warner’ın 124 milyar dolar karşılığında AOL ile birleşmesinden sonra yapılan en büyük internet anlaşması.

Resmi internet sitesi üzerinden paylaşılan bilgiye göre Facebook 4 milyar doları nakit, geriye kalan 12 milyar doları ise hisse senedi olmak üzere toplamda 16 milyar dolar karşılığında WhatsApp’in sahibi oldu. Bunun yanı sıra önümüzdeki dört yıl boyunca şirketin kurucularına ve çalışanlarına -hak ettikleri oranda paylaştırılmak üzere- 3 milyar dolar ek ödeme yapılacak.
Facebook’un 1 milyar dolar ödediği Instagram’dan sonraki en büyük satın alma işlemi şeklinde nitelendirilen gelişme, mobil mesajlaşma uygulamaları arasındaki dengeleri hayli değiştirecek. Zira iOS, Android, BlackBerry, Windows Phone ve hatta Nokia’nın Symbian işletim sisteminde dahi çalışan WhatsApp aylık 450 milyonu aşkın aktif kullanıcıya sahipken, günde yaklaşık 1 milyon yeni üye katılıyor. Buna ek olarak sosyal ağın da dahil olmasıyla birlikte ortaya 1,6 milyar kişinin yer aldığı muazzam bir kullanıcı grubu ortaya çıkarken; Line, Snapchat gibi benzeri servislerin adeta deprem etkisi yaşamaları anlamına geliyor.
Aynı Instagram gibi yarı bağımsız şekilde çalışmalarını sürdürecek WhatsApp mevcut düzenini koruyacak ancak önemli bir farkla: Facebook’un uzmanlığını, kaynaklarını ve gücünü arkasına alarak. Son dönemde mobil alana yönelik yatırımlarıyla dikkat çeken M. Zuckerberg’ün rakiplerini ortadan kaldırarak istediği şekilde sektörü domine etmek istediği belirtiliyor. Diğer taraftan resmi açıklamanın ardından borsada bir dalgalanma yaşayan Facebook’un çok geçmeden kendi servislerini WhatsApp’e entegre etmesi beklenirken, mevcut Facebook Messenger’ın akıbetinin ne olacağı ise bilinmiyor.
Yıllara göre kullanıcı sayılarındaki artışı gösteren bu grafik Facebook’un toplamda 19 milyar doları bulan WhatsApp satın almasını açıklıyor.

log.com.tr

Yorum Gönder