Follow my blog with Bloglovin 4bdullah Top: Formula 1 Takımlar Birliği (FOTA) dağıldığını açıkladı

Formula 1 Takımlar Birliği (FOTA) dağıldığını açıkladı

0 yorum

Formula 1 takımlar birliği (FOTA) bugün resmen dağıldığını açıkladı.

Formula 1 Takımlar Birliği (FOTA) dağıldığını açıkladı
Birliğin geleceği hakkında haftalardır süren tartışmalarda bugün bir sona gelindi ve çıkan kararla Formula 1 Takımlar Birliği'nin (FOTA) dağılmasına karar verildi. 
Konuyla ilgili açıklamayı yapan FOTA genel sekreteri Oliver Weingarten, "FOTA'nın resmen dağıldığını doğrulayabilirim. Sonuç olarak birliğin üyeleri de politik ve ticari açıdan değişen yeni yapıya uyum sağlamak zorundadırlar." ifadelerini kullandı. 
FOTA 2008 yılında F1 takımlarının FIA ve Bernie Ecclestone ile görüşme ve pazarlıkta birleşik tek bir ses olarak masaya oturması için kurulmuştu. 
Tüm takımların katılımı ve desteğini alan FOTA, Max Mosley ve Bernie Ecclestone'un başını oldukça ağırtmıştı. 
2011 yılında ise Red Bull, Ferrari ve Sauber, bütçe kesintileri ile ilgili konulardaki anlaşmazlıklar nedeniyle birlikten ayrılmışlardı. 
Bu tarihten sonra McLaren takım patronu Martin Whitmarsh yönetiminde yoluna devam eden FOTA, hayran buluşmaları ve F1 testleri ile ilgili konularda geri kalan takımların birliğiyle çeşitli kararlara ve etkinliklere imza atmıştı. 
Martin Whitmarsh'ın McLaren'deki görevini kaybetmesi ve F1 strateji grubunun kurulması ile varlığı sorgulanan yapı sonuç olarak kapanmaya karar verdi. 
www.turkiyef1.com


Yorum Gönder