Follow my blog with Bloglovin 4bdullah Top: Dünyanın en uzun hava aracının gökyüzü ile ilk buluşması gerçekleşti

Dünyanın en uzun hava aracının gökyüzü ile ilk buluşması gerçekleşti

0 yorum


Dünyanın en uzun hava aracı olma ünvanına sahip zeplin, helikopter ve uçak karışımı hibrit The HAV304 Airlander ilk uçuşunu gerçekleştirdi. 91 metre uzunluğa sahip hava aracı üç hafta boyunca havada kalabiliyor.

Tonlarca insani yardımı ve ağır tonajlı kargoları rahatlıkla dünyanın öbür ucuna taşıyabilme yeteneğine sahip hava aracı aynı zamanda çevre dostu. Helyum gazı kullanan Airlander’ın üretilen ilk modeli yaklaşık 30 milyon pound’a mal oldu ve 50 tona kadar yük ve yolcu taşıyabiliyor. Hybrid Air Vehicles tarafından üretilen hava aracının üretilmesi planlanan diğer modellerinin 200 tona kadar yük taşıma kapasitesine sahip olması hedefleniyor.
Yaklaşık 160 km maksimum hıza ulaşabilen Airlander’ın kargo uçaklarından %70 daha çevreci olduğu ve kalkış için piste ihtiyaç duymadığı ve bu sayede uçakların kalkış iniş yapamayacağı yerlere erişebileceği belirtiliyor. İngiltere hükümetinden destek alan proje ile üretilen araçların hem askeri hem de insani amaçlarların yanı sıra gelecekte daha da yaygınlaştırılarak ticari amaçlarla da kullanılması planlanıyor.
VİDEO
log.com.tr

Yorum Gönder